Jesień linuksowa
9-11 Nov. 2018, Ustroń, Poland

Agenda


Czwartek, 08.11.2018 r.

Piątek, 09.11.2018 r.

Technologia Arm TrustZone pozwala utworzyć sprzętowo wydzielony "bezpieczny świat" do uruchamiania zaufanego kodu. Zastosowanie tego rozwiązania jest szerokie, związane głównie z kryptografią, szyfrowaniem, wrażliwymi danymi, wszystkimi operacjami, w których niezbędna jest ochrona przed ingerencją z zewnątrz. Niestety ustawienie bezpiecznego środowiska do wygodnego developmentu i eksperymentów może być bardzo kłopotliwe. Na prelekcji prezentujemy "bezpieczne środowisko" w oparciu o system OpTEE i "bogate środowisko" w oparciu o system Tizen - oba w pełni otwarte, łatwe w ustawieniu i wygodne w użyciu, działające na Raspberry Pi 3.

Tomasz Świerczek - Absolwent informatyki na Uniwersytecie Warszawskim, z 10 latami doświadczenia w programowaniu systemów wbudowanych i Linuksa. Od 7 lat pracuje w Samsung R&D Institute Poland - ostatnie ~6 lat jako project leader zajmujący się bezpieczeństwem (Smack/LSM, sandboxing aplikacji/kontrola przywilejów, TEE). Prelegent na Tizen Developers Conference 2014 (razem z Casey Schauflerem, na temat kontroli przywilejów aplikacji: https://lwn.net/Articles/602060/) oraz na Poznańskiej Imprezie Wolnego Oprogramowania.

Igor Kotrasiński - licencjat z informatyki i matematyki na UW, na studiach magisterskich z informatyki. Interesuje się programowaniem systemów operacyjnych i wbudowanych - pierwszym większym projektem było pisanie rozszerzenia do linuksowego sterownika USBIP na praktykach w firmie Samsung. Od ok. roku pracuje w Samsung R&D Institute Poland, w wolnych chwilach pisze i utrzymuje kod do fanowskiego serwera ulubionego RTSa (FAForever).

W prelekcji przypomnę najlepsze praktyki tworzenia pakietów z oprogramowaniem a następnie pokażę i omówię najbardziej rażące błędy i naruszenia tychże praktyk, ich konsekwencje i sposoby obejścia. Na koniec pokażę, jak tych błędów uniknąć.

Dominik Mierzejewski jest na co dzień inżynierem "chmury" w dużej korporacji. Od lat jest zwolennikiem wolnego oprogramowania i mniej lub bardziej aktywnie uczestniczy w kilku projektach open source. Jest długoletnim użytkownikiem Linuksa (w tym Fedory od początku jej istnienia), a od 2006 deweloperem Fedory. Obecnie ma pod opieką kilkudziesiąt pakietów z oprogramowaniem, a ponadto jest ambasadorem Fedory, sponsorem oraz sprawdzonym opiekunem pakietów (provenpackager).

Wedle powszechnej opinii Photoshop jest dla programów graficznych tym, czym Adidas dla butów sportowych. Pomimo całej popularności jaką zdobył, powstało wiele otwartych alternatyw, których największą wadą jest to, że nikt ich nie zna. Podczas prelekcji opowiem o programach, z których sama korzystam oraz o problemach, z jakimi zmagają się ludzie odmawiający zainstalowania Creative Clouda.

Maja Kędras - studentka Politechniki Wrocławskiej oraz developer aplikacji webowych. Frustruje się gdy strona zamiast być responsywna próbuje jej wcisnąć apkę mobilną. W wolnym czasie rysuje ciastka i postaci z Gwiezdnych Wojen - od paru lat tylko na Linuksie.

Sobota, 10.11.2018 r.

Przez kilkanaście lat w mojej konsoli niepodzielnie królował Bash. Relatywnie niedawno trochę przypadkiem trafiłem na Fisha. Spróbowałem i bardzo szybko już nie miałem zupełnie ochoty wracać. Wbudowane podpowiadanie komend w trakcie pisania (nigdy więcej CTRL-R), "inteligentne" uzupełnianie przy CTRL-TAB, atrakcyjna kolorowa estetyka i dobrze dobrane domyślne ustawiania (jak skracanie długich ścieżek) powodują, iż jest to świetna alternatywa dla innych shelli, szczególnie jeżeli nie chce się spędzać całych dni na ich dostosowywaniu do swoich potrzeb.

W czasie prezentacji, pracując "na żywo" w terminalu, pokażę najciekawsze funkcje Fisha w akcji. Oczywiście Fish nieco różni się od innych shelli. Dlatego też powiem również, na co warto uważać przy migracji.

Ciekawostka. Fisha aktywnie propaguję wśród moich kolegów i koleżanek. Nieoficjalne statystyki pokazują, iż wszyscy, którzy go spróbowali (i wytrzymali jeden dzień), używają go do dzisiaj. Najtrudniejszy krok to zazwyczaj instalacja z menadżera pakietów :).

Marcin Zajączkowski - doświadczony architekt realizujący projekty charakteryzujące się wysoką jakością i niezawodnością. Silnie zaangażowany w promowanie Software Craftsmanship, Clean Code i Test-Driven Development na konferencjach i szkoleniach. Specjalista w automatyzacji wdrożeń z Continuous Delivery i Continuous Inspection of Code Quality. Entuzjasta reaktywności i szeroko rozumianego zrównoleglania/współbieżności. Poza tym autor i kontrybutor projektów FOSS, bloger i trener.

The story of modern parallel computers started about 20 years ago when it was a consensus around a particular programming paradigm and the standardization of libraries such as OpenMP and MPI. In this talk, some considerations such as concurrency, the layer of parallel programming and data clusterization are going to be exposed to understand related concepts of what is now known as HPC: High Performance Computing to handle BigData.

Celem prezentacji jest omówienie głównych problemów, które kontenery linuksowe miały rozwiązać oraz czy na pewno sobie z tym radzą. Ponadto przedstawię po krótce historię rozwoju kontenerów na przełomie ostatnich lat, wyjaśnię dlaczego RedHat obraził się na Dockera i jak powstał Podman, Buildah oraz CRI-O. Na sam koniec zastanowimy się czy na pewno potrzebujemy skomplikowanych narzędzi do prostych robót i czy nowe funkcje systemd (takie jak Portable Services) nam nie wystarczą. Oczywiście nie byłbym sobą gdybym nie wspomniał o systemd-nspawnie. Będzie trochę nieładnych slajdów rodem z LibreOffice'a oraz dem na żywo. Zależy mi aby słuchacz po prezentacji posiadał szerszą wiedzę na temat środowiska konteneryzacyjnego oraz był w stanie dobrać technologię do swojego problemu a nie uruchamiał w ciemno "docker run...".

Maciej Lasyk - akrobata w firmie Codewise. W wolnym czasie rozwija kilka projektów open - source'owych (patrz Github). Serce w dużej części oddał Pythonowi oraz Fedorze (ale oczywiście w pierwszej kolejności rodzinie XD). Od kilku lat jest w skomplikowanym związku z systemd oraz Selinuxem. Uwielbia hackathony, restartować serwery, których inni się boją dotykać i automatyzuje wszystko co ma sens automatyzować. Używa na codzień wszystkich popularnych chmur, ale najlepiej odnajduje się w tej, którą stworzył u siebie w piwnicy. Żyje sportami - dzięki czemu czasem trochę kuśtyka ;) Lubi udowadniać, że nie ma rzeczy niemożliwych - ukończył najtrudniejszy triathlon na świecie oraz zarządza sporym clustrem Cassandry hostowanym na Dockerach (sic!). Biega po górach, woli biegówki niż zwykłe narty oraz pływanie z dala od brzegu.

KubeVirt jest to dodatek do Kubernetes, który zarządza maszynami wirtualnymi. Podczas prezentacji dowiecie się jak działa i dlaczego został stworzony oraz jakie są jego zalety i wady.

Piotr Kliczewski - Principal Software engineer pracujący w Red Hat. Posiada ponad dekadę doświadczenia z rozwijaniem systemów wirtualizacjach. Wielokrotnie pojawiał się na scenie i opowiadał o tych rozwiązaniach.

Systemd provides a lot of features to contain services (per-service file system views, system call filters, firewalls, resource limits, dynamic users). This talk will give an overview of what is available and what gives the best effect/effort ratio.

Zbigniew Jędrzejewski-Szmek has been a systemd contributor for the past six years, and currently works in the plumbers team in Red Hat, developing systemd and related tools (mkosi, casync), and is part of the Fedora Engineering

ABRT (Automatic Bug detection and Reporting Tool) is a set of tools to help users detect and report application crashes. It's main purpose is to ease the reporting process and finding a solution. In this talk I'll introduce this tool and show how it works and how it can help both users and package maintainers.

Matej Marušák - passionate Linux user, ABRT developer for 2.5 years, open source enthusiast, engineer at RedHat, student of Computer Science.

Niedziela, 11.11.2018 r.

Ansible jest technologią dzięki której prosto, łatwo i przyjemnie automatyzujemy procesy IT w systemach Linuksowych. Od kilku lat mamy możliwość automatyzacji systemów Windows, oraz zarządzania siecią i urządzeniami sieciowymi. W tym roku część Ansible dotycząca urządzeń sieciowych przeszła duże zmiany. Pokazane zostanie co one oznaczają dla automatyzacji sieci. W oparciu o własne doświadczenia omówię jak zautomatyzować zarządzanie sieciami. Pokazane będą różnice przy automatyzacji Ansiblem Linuksów/Windowsów/urządzeń sieciowych. Na koniec omówione zostaną najlepsze praktyki dotyczące całościowej automatyzacji środowisk IT (Linux, Windows, sieć).

Dariusz Puchalak - Konsultant i Spec od technologii oraz usług informatycznych. Od 2014 r. związany z OSEC - Trener i Konsultant. Entuzjasta Linuksa i technologii IT w wydaniu open-source - RHCA level VIII, SUSE Certified Instructor. Jednocześnie zaznajomiony także z produktami, usługami Microsoft - MCP. Wolne chwile spędza na rolkach lub na SUPie (Stand Up Paddleboarding). Czasem robi za „lodołamacz” – zapytajcie go dlaczego? Na szkolenia często dociera na monocyklu. Lubi fotografować, eksperymentuje z nagrywaniem dźwięku, freedivingiem i nieustannie z technologią.

Logi z różnych komponentów infrastruktury są często bardzo przydatnym źródłem informacji na temat jej zdrowia, wydajności i ogólnie tego, co się w niej dzieje.

Ta prelekcja jest wprowadzeniem do zagadnienia zbierania tych logów, korzystając z logstasha, elasticsearcha i kibany. Pokażę zarówno jak doprowadzić to do działania w ogóle, co można zrobić, żeby te dane były bardziej przydatne, jak i jak z nimi pracować.

Warsztat poświęcony tworzeniu pakietów z oprogramowaniem dla dystrybucji Fedora. Opowiem, co to są i po co tworzymy pakiety oraz omówię najważniejsze dobre praktyki stosowane w Fedorze a także cykl życia pakietu w dystrybucji. Nie zabraknie też praktycznego pokazu na żywo.

Dominik Mierzejewski jest na co dzień inżynierem "chmury" w dużej korporacji. Od lat jest zwolennikiem wolnego oprogramowania i mniej lub bardziej aktywnie uczestniczy w kilku projektach open source. Jest długoletnim użytkownikiem Linuksa (w tym Fedory od początku jej istnienia), a od 2006 deweloperem Fedory. Obecnie ma pod opieką kilkudziesiąt pakietów z oprogramowaniem, a ponadto jest ambasadorem Fedory, sponsorem oraz sprawdzonym opiekunem pakietów (provenpackager).