sitemap login contact
Polski English

Program

download

Friday, 12.10.2012 r.

15:30 rejestracja, przyjmowanie gości / check-in
16:30 Budujemy własną centralę telefoniczną
Łukasz Krzyżak, Adam Kraczkowski
Przykład zastosowania Linuxa i oprogramowawania OpenSource do budowy kompletnej infrastruktury telefonicznej w średniej wielkości CallCenter (do 100 osób) lub na potrzeby własne firmy. Prelekcja opisze wykonane wdrożenia i omówi takie tematy jak: Konfiguracja Asteriska i integracja z istniejącą infrastrukturą telefoniczną. Będzie troche o traktach cyfrowych, nagrywaniu połączen, billingu w postresie, formatach kodeków. Integracja centrali z CRM za pomocą REST.
17:30 Budowa serwera map w oparciu o wolne oprogramowanie i wolne dane
Michał Mackiewicz
Systemy Informacji Geograficznej (GIS) to dziedzina, w której Wolne Oprogramowanie odnosi duże sukcesy i z powodzeniem konkuruje z oprogramowaniem własnościowym. Szczególnie dotyczy to oprogramowania serwerowego, służącego do publikacji informacji geograficznej w Internecie. GIS to jednak nie tylko oprogramowanie - to przede wszystkim dane, które dla efektywnego przekazu muszą zostać odpowiednio zwizualizowane. Dzięki otwartym projektom, takim jak OpenStreetMap, możliwe jest utworzenie w pełni funkcjonalnego serwera map wyłącznie w oparciu o wolne zasoby. W trakcie referatu zostaną zaprezentowane możliwości budowy systemu klasy GIS z użyciem takich zasobów, zapewnienia interoperacyjności z publiczną Infrastrukturą Informacji Przestrzennej oraz silnych i słabych stron przedstawionych rozwiązań.
18:30 kolacja / supper
19:30 Open government data - czyli nie tylko oprogramowanie może być otwarte
Łukasz 'honey' Jachowicz
Administracja publiczna może być niesamowitym źródłem danych do tworzenia nowych serwisów internetowych - od polityczno-gospodarczych, przez geolokalizacyjne, na rozwiązaniach pozwalających złapać najbliższy pociąg do domu kończąc. Podczas spotkania opowiem, o co w tym chodzi, do czego można to wykorzystać (oraz kto to robi w ciekawy sposób) oraz jak wyciągać dane od różnych instytucji, które nam powinna je dać - a nie zawsze chce. Jeśli znajdą się chętni uczestnicy, wieczorem możemy urządzić szybki hackaton i wspólnie stworzyć nową aplikację udowadniającą, że otwarty kod świetnie współgra z otwartością danych.
20:15 Rzecz o dziele, czyli jak prawo autorskie się z technologią zderzyło
Robert "BoBsoN" Partyka, Magdalena Szecówka, Michał "rysiek" Woźniak

Od momentu swego powstania w XVIIIw. prawo autorskie - jak każde prawo - przechodziło zmiany. Gdy jednak dobrze się im przyjrzeć okaże się, że zmiany te szły w jednym tylko kierunku: jego zaostrzania, wzmacniania, wydłużania. To, w obliczu błyskawicznego postępu technologii służących łatwej komunikacji w ciągu ostatnich 3 dekad, musiało doprowadzić do konfrontacji zwolenników wolności komunikacji z orędownikami silnej ochrony monopolu twórców. Konfrontacji, z której (wydaje się) nie ma dobrego wyjścia.

Wojna wokół prawa autorskiego rozpętała się więc na dobre i przeniosła z zacisznych gabinetów autorów ustaw do mediów, Internetu, wreszcie - na ulice. Toczy się zarówno w ministerialnych korytarzach, jak i na poziomie języka, którym mówimy.

Jaki był pierwotny cel stworzenia prawa autorskiego - i jak się to ma do chwili obecnej? Czy jego model, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, jest jedynym możliwym? Czy jest modelem najlepszym? Czy monopol prawnoautrski znajduje w ogóle uzasadnienie w ekonomii - szczególnie ekonomii wolnego rynku? Czym tak naprawdę jest dzieło? I co dalej z prawem autorskim w erze cyfrowej?

Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym panelu dyskusyjnym.

22:00 wieczór dyskusyjno-hackatonowy

Saturday, 13.10.2012 r.

09:00 śniadanie / breakfast
10:00 Beyond Software Freedom: why "libre" is better than "open"
Italo Vignoli
The Document Foundation has built on the heritage of OpenOffice a community based project which fulfills the original promise of an independent foundation responsible for the future of the free office suite. In two years, LibreOffice became the largest independent free software project focused on a desktop application, with over 500 developers (mostly volunteers), thanks to the copyleft license which has attracted many new hackers.
11:00 Linux - Real-Time w systemach wbudowanych.
Marcin Bis
Podczas prezentacji omówione zostanie zastosowanie mikrokomputera z procesorem ARM do pracy w środowisku wymagającym niezawodności oraz gwarantowanego czasu reakcji, czyli w czasie rzeczywistym. Oczywiście pod kontrolą Linuksa. Zaprezentowana zostanie aplikacja sterująca procesem przemysłowym, jej wzorzec projektowy oraz wyniki pomiarów. Na tym przykładzie zostanie pokazane zastosowanie projektów PREEMPT-RT i Xenomai (czyli sposobów przekształcenia Linuksa na system czasu rzeczywistego).
12:00 ascii.io - pokaż koledze, jak to się robi
Marcin Kulik
http://ascii.io/ to najprostszy sposób aby udostępnić w internecie nagranie z pracy w terminalu. Jest to w pełni open-source'owy projekt zbudowany w oparciu o UNIX-owe korzenie i przedstawiony w nowoczesnej, webowej formie. Przedstawię motywację powstania projektu oraz przykłady wykorzystania dostępnych open-source'owych narzędzi podczas składania serwisu w całość.
12:45 Programista vs GCC w generowaniu wysokiej wydajności kodu na procesory ARM
Maciej Kisielewski
Celem prelekcji jest analiza porównawcza wydajności programów realizujących to samo zadanie: * skompilowanego z kodu C * skompilowanego z kodu C używającego instrinsiców * powstałego ze zoptymializowanego kodu asemblerowego
13:30 obiad / lunch
15:00 JVM deployment antipatterns
Andrzej Grzesik, Marcin Sawicki
Why deploying Java sucks and how to make it suck even more. With continuous integration plot twist and automate everything attitude. Nsfw.
16:00 Infrastructure as a service (Iaas) – otwarta platforma dla Linux`a?
Sylwia Pydyn
Do czerwca bieżącego roku w cloud-owej ofercie Microsoft dostępna była usługa PaaS oraz SaaS. Od czerwca oferta została rozszerzona o usługę infrastruktury jako serwisu (Iaas). Co Microsoft ma do zaoferowania otwartemu oprogramowaniu? Jak bardzo Microsoft w pracy nad nowym produktem współpracował z „alternatywnymi” środowiskami i co z tego wynikło?
17:00 Najszybszy HTML5 w Twoich rękach
Piotr Marcinkiewicz
Prelekcja ma na celu przedstawienie platformy Tizen z punktu widzenia autora aplikacji. Omówione zostaną najnowsze elementy standardu HTML5 wspierane przez platformę jak i autorskie API zaproponowane przez osoby zaangażowane w rozwój platformy Tizen. Prelekcja będzie dotyczyła szczególnie funkcji przydatnych do tworzenia gier oraz programów multimedialnych. Autor postara się wykazać, że dzięki zastosowaniu powszechnie znanych standardów pisanie aplikacji na platformie Tizen jest bardzo łatwe.
18:00 Centrum Badaczwo-Rozwojowe Samsung Electronics Polska Sp. z o.o.
Marcin Gajda
Celem wystąpienia będzie prezentacja Centrum Badawczo-Rozwojowego Samsung Electronics Polska Sp. z o.o., opisanie rodzaju projektów realizowanych przez pracowników Centrum oraz przedstawienie oferty Centrum dla osób obeznanych z tematyką Linuksa, z oprogramowywaniem tego systemu operacyjnego a także aktywnie uczestniczących rozwoju wolnego oprogramowania.
19:00 kolacja / supper
20:00 Dziesiąte Urodziny Jesieni Linuksowej

Sunday, 14.10.2012 r.

09:00 śniadanie / breakfast
10:00 Szyfrowanie, zabezpiecz się przed złodziejem, prokuratorem, sądem
Krzysztof Leszczyński
Zabezpieczenie „internetowe” komputera, to zdecydowanie nie wszystko. Komputer można ukraść (jeśli się jest złodziejem) lub zabezpieczyć. Zwykłe dystrybucje są dość bezbronne. Nawet przy zaszyfrowanym dysku, można nakazać jego rozszyfrowanie. Zaprezentuję autorskie rozwiązanie, które nieco pomaga. Przed NSA/CIA nie zabezpieczy, ale przed polskim złodziejem lub sądem, pewnie tak.
10:55 nagrody
11:10 Malinowe zabawy, czyli co można zrobić z Raspberry Pi
Kamil Porembiński
W ostatnim czasie Raspberry Pi zdobywa coraz większą popularność. Do czego można wykorzystać platformę sprzętową opartą o ARM? Czy można z niej zrobić domowe centrum multimedialne? O tych i innych pomysłach postaram się opowiedzieć i pokazać na żywo na tym malinowym urządzeniu.
12:00 Świat po IPv4
Andrzej Wolski
Widok od strony RIR (Regional Internet Registry) na wyczerpanie puli adresacji IPv4 i dlaczego tylko 1% użytkowników Internetu korzysta z adresacji IPv6. Statystyki, problemy, wnioski.
13:00 opcjonalny obiad / optional lunch
14:00 koniec konferencji, pożegnania / check-out

speakers


Marcin Bis

Marcin Gajda

Andrzej Grzesik

Łukasz 'honey' Jachowicz

Maciej Kisielewski

Adam Kraczkowski

Łukasz Krzyżak

Marcin Kulik

Krzysztof Leszczyński

Michał Mackiewicz

Piotr Marcinkiewicz

Robert "BoBsoN" Partyka

Kamil Porembiński

Sylwia Pydyn

Marcin Sawicki

Magdalena Szecówka

Italo Vignoli

Andrzej Wolski

Michał "rysiek" Woźniak

Platinum Sponsor


Media Patronages


OSWorld
7thguard.net
OSNews
Linux.pl
Linux Magazine
Nowoczesna Firma
Cyfrowy Urząd

by D. Grzesista, dgnet.pl; version 2016.04.19