Jesień linuksowa
18-20 Nov 2022, Dąbrowa Górnicza, PL

Agenda


Piątek, 18.11.2022 r., sala 328

Sobota, 19.11.2022 r., sala 130

W dobie wojny na Ukrainie spotykamy się z nowymi zagrożeniami albo z nowym podejściem do starych zagrożeń bezpieczeństwa informatycznego. Jako państwo przyfrontowe musimy radzić sobie z całym wachlarzem dość zaawansowanych i nowych zagrożeń.

Marek Zibrow - specjalista technologii informatycznych z wieloletnim doświadczeniem w różnych obszarach IT. Ekspert ds. bezpieczeństwa IT pracujący aktualnie w sektorze bankowym. Współodkrywca Heartbleed Bug.

Do czego potrzebna jest automatyzacja? Dlaczego narzędzia do automatyzacji muszą być wieloplatformowe (urządzenia sieciowe, Linuksy. Windowsy, cloud, wirtualizacja, kontenery, ...)? Z prezentacji dowiecie się, czy Ansible jest odpowiednim narzędziem do automatyzacji wszystkich zasobów IT w firmie. Pokazane zostaną praktyczne zastosowania mniej znanych możliwości Ansible.

Dariusz Puchalak Konsultant i Specjalista Technologii Open Source, Bezpieczeństwa i Usług informatycznych (w tym sektor finansowy). RHCA, SCI, MCP i nie tylko. Entuzjasta techniki i technologii IT. Automatyzuje Ansiblem od 2014 roku. Od 2014 r. związany z OSEC w zakresie konsultacji, audytów i szkoleń.

Podczas prezentacji dowiesz się jak można zarządzać flotą małych urządzeń. Jakie wyzwania czekają na ludzi piszących aplikacje na takie urządzenia oraz na co trzeba zwrócić uwagę aby nie narobić sobie roboty.

Piotr Kliczewski - manager i principal software engineer w Red Hat,
Jakub Dżon - principal software engineer w Red Hat

Chmury obliczeniowe już dawno nie są nowością. Nie ma wątpliwości, że zadomowiły się na dobre w naszej świadomości. Jednocześnie, wciąż wiele zespołów nie zdążyło się jeszcze zadomowić w chmurze na dobre. Pomimo że prawie wszyscy, dostrzegają, że “tradycyjna” infrastruktura będzie coraz mniej popularna, to wciąż migracja do chmury wymaga dużego nakładu sił i środków.

Podczas tej sesji Maciej omówi wyzwania, z którymi spotkał się podczas migracji serwisów działających na serwerach dedykowanych do chmury. Oczywiście decyzja o, migracji “bo wszyscy to robią” nie jest jeszcze wystarczającym argumentem za samą migracją. Maciej wyjaśni powody migracji oraz wskaże korzyści wynikające z całej operacji.

Prezentacja jest skróconym “case study” migracji 260 domen jednej z największych firm farmaceutycznych w Europie Środkowej

Maciej Sawicki pomaga zespołom IT wykorzystywać chmury w celu dostarczania lepszego oprogramowania w najbardziej efektywny sposób. Jeśli akurat nie jest przed komputerem, to pływa na kicie albo jeździ na deskorolce.

NixOS jest dystrybucją Linuksa z bardzo dziwną propozycją: rób wszystko inaczej i będzie fajnie. Pierwsze pytanie, które się rodzi—dlaczego ktoś miałby to sobie robić? Drugie jednak... dlaczego potem się nie chce używać niczego innego?

Spróbujmy zrozumieć czym jest Nix i NixOS, a co ważniejsze: co sprawia, że jest najlepszym sposobem konfiguracji systemów operacyjnych jaki w życiu widziałem.

Błażej Święcicki - pan maruda, niszczyciel dobrej zabawy, pogromca uśmiechów dzieci — innymi słowy, urodzony sysadmin. Technologiczny perfekcjonista, wiecznie głoszący zalety niszowych rozwiązań nad popularnymi. Uzależniony od NixOSa, inne dystrybucje straciły dla niego sens.

Niedziela, 20.11.2022 r., sala 130

Do czego się przydaje SELinux i dlaczego nie należy go wyłączać? Etykiety SELinux, domeny i separacja usług, maszyn wirtualnych i kontenerów (podman). Polityki bezpieczeństwa i ich modyfikacje lub przygotowanie własnych polityk SELinuksa. Postepowanie w przypadku wystepowania błędów (troubleshooting). Klasyfikacja informacji

Tomasz Barbaszewski - obecnie na emeryturze. Od 1985 r. zajmuje się Unixem, a później (od. ok. 1993) Linuksem. Prowadził szereg projektów dla instytucji rządowych, samorządowych oraz dla biznesu - w tym także projekty dopuszczone do przetwarzania informacji niejawnych (certyfikowane przez ABW). Autor koncepcji bezpiecznych cienkich klientów klasy Embedded Linux (w latach 1998-2005 zainstalowano ich łącznie ponad 40 tysięcy) wykorzystujących sprzęt różnych producentów (współpraca z DTK Computer, Fujitsu-Siemens, JTT, Optimus S.A.). Autoryzowany Instruktor i egzaminator firm Unix - SCO, Sun oraz Linux - RedHat, SuSE. Były przewodniczący Rady Ekspertów FWiOO.

NixOS bywa na początku onieśmielający. Siądźmy razem i postawmy Twój system na NixOSie. Uwaga: będziemy razem czytać kod i dokumentację!

Błażej Święcicki - pan maruda, niszczyciel dobrej zabawy, pogromca uśmiechów dzieci — innymi słowy, urodzony sysadmin. Technologiczny perfekcjonista, wiecznie głoszący zalety niszowych rozwiązań nad popularnymi. Uzależniony od NixOSa, inne dystrybucje straciły dla niego sens.