piątek, 07.11.2014 r.
Rozpoczynamy ciepłym posiłkiem, tak aby wszyscy, którzy zamówili obiad w piątek, mogli z niego skorzystać jeszcze przed warsztatami.
Przyjmowanie gości oraz wydawanie starter-packów rozpoczniemy o godzinie 14:00 i potrwa ono aż do kolacji. Osoby, które nie zdążą zarejestrować się między 14:00 a 19:00 będą mogły zrobić to w przerwach między wystąpieniami. Stoisko uruchomimy ponownie w sobotę między śniadaniem a obiadem dla tych wszystkich, którzy nie zdążyli zarejestrować się w piątek oraz dla osób przyjeżdżających w sobotę.
Hardcorowe warsztaty od A do Z z obsługi portów GPIO w Raspberry Pi. Uczestnicy poznają schemat portów GPIO, wszystkie standardy komunikacji/transmisji w RPi oraz jak nimi sterować. Podczas warsztatów będziemy mogli zbudować różne urządzenie np pojazd jeżdżący lub alarm z wieżyczką strzelającą laserem (lub cokolwiek na co czas pozwoli). Wymagana jedna malina na ekipę 4 osobową.
Libusbg, gt, gadgetd : czyli jak w prosty sposób skonfigurować gadget-a USB w Linuksie. Koniec z modułami kernelowymi i żmudną konfiguracją z linii komend. Ponadto dlaczego każdy komputer może być dziurawy czyli własna funkcja USB z poziomu aplikacji.
Kompilacja to wieloetapowy proces, w wyniku którego z tekstu źródłowego powstaje kompilat, na ogół plik w formacie ELF. W wyniku konsolidacji (linkowania), w pliku wynikowym zostają połączone pliki obiektowe, biblioteki statyczne oraz informacja potrzebna do ładowania bibliotek dynamicznych. Podczas wykonywania programu ELF, loader dokonuje ostatecznej konsolidacji programu w pamięci.
Podczas warsztatu przećwiczymy dokładnie każdy etap kompilacji wraz z przypadkami nietypowymi. Na życzenie publiczności powiem albo o kompilacji GPU, albo o konsolidacji kodów w różnych językach, np. python + C.
Czego nie będzie: Nie będzie o pisaniu Makefile, automake, cmake, libtool, eclipse i innych narzędziach wysokopoziomowych.
SysVinit, Upstart, systemd. Do czego to właściwie jest? Czemu kolejne dystrybucje przechodzą na systemd, skoro tak wiele złego o nim można przeczytać? Co było złego w starym inicie i skryptach startowych Waszej ulubionej dystrybucji.
Na te i podobne pytania postaram się odpowiedzieć moją prezentacją. W opowieści nie zabraknie zombie i demonów.
Prezentacja fotografii i luźna pogadanka o mojej wyprawie do USA.
Nie byłoby w niej może nic szczególnego gdyby nie fakt, że wynajętym samochodem w pojedynkę przejechałem z Santa Clara (California) do Bostonu (Massachusetts).
Prawie 8 tysięcy kilometrów w 16 dni. sobota, 08.11.2014 r.
Polski otwarty biznes IT nie ma reprezentacji. Istniejące izby gospodarcze nie rozumieją lub nie chcą reprezentować interesów twórców wolnych i otwartych rozwiązań. Z drugiej strony doświadczenie kilku lat konsultacji społecznych pokazuje, że decydent postawiony przed dylematem: zdanie fundacji kontra zdanie izby gospodarczej, raczej pójdzie na rękę izbie. Bo "biznes", "miejsca pracy", "PKB".
Wynik? Niepomyślne zmiany w Krajowych Ramach Interoperacyjności i zamknięty Płatnik.
A gdyby tak założyć własną izbę gospodarczą?..
Jak wejść w świat automatyzacji "tą inną drogą" w świecie zdominowanym przez Puppeta, Chefa i CfEngine? Perypetie, wzloty i upadki, a także nowe możliwości i nowe ograniczenia jakie napotkałem w ciągu roku pracy nad automatyzacją konfiguracji infrastruktury i aplikacji. Opowieść o trudach wędrówki, odplątywaniu zależności, klaryfikacji koncepcji i różnicach w charakterach.
Integralność systemu Linux jest dość nowym zagadnieniem. Do tej pory powstało niewiele narzędzi pozwalających kontrolować integralność plików w systemie, a te istniejące były bardzo ograniczone. System IMA/EVM daje możliwość wykrycia naruszenia integralności online, offline, jak również daje możliwość zabezpieczenia plików tylko do odczytu. Opowiem o możliwościach tego systemu i narzędziach dla niego przeznaczonych.
Celem prezentacji jest przybliżenie uczestnikom Jesieni Linuksowej projektu Raspberry Control 2.0 (będącego kontynuacją projektu Raspberry Control 0.2), który umożliwia łatwe i szybkie zbudowanie systemu typu "Inteligentny dom", korzystając wyłącznie z otwartego oprogramowania oraz tanich i łatwo dostępnych komponentów/modułów elektronicznych (w tym Raspberry Pi). W ramach prezentacji autor omówi architekturę przygotowanego rozwiązania (aplikację serwerową oraz aplikację mobilną), opisze sposób dodania wsparcia dla nowych komponentów/czujników oraz, w ramach krótkiego DEMO, zaprezentuje komunikację z najnowszymi urządzeniami typu "wearable".
Maszyny wirtualne z Linux, bazy danych: Oracle oraz MySql, Wordpress, Drupal a na dodatek do zarzadzania Puppet i Chef… czym jeszcze zaskoczy nas Microsoft?
Warsztaty z zaawansowanego używania OpenSSH. Scenariusze z życia wzięte. Różnego rodzaju tunelowania połączeń, przekierowania, używanie ssh w trybie automatycznym. Omijanie firewalli, używanie usług które są zablokowane w danej sieci, tworzenie własnych bezpiecznych połączeń. Łączenie narzędzi uruchamianych na różnych komputerach. Bezpieczne korzystanie z internetu w niebezpiecznych miejscach z wykorzystaniem SSH. Na koniec kilka kruczków i sztuczek. Chętni na warsztaty otrzymają tydzień przed warsztatami materiały wprowadzające do OpenSSH z podstawowymi informacjami i ćwiczeniami do przerobienia we własnym zakresie.
Zebranie sprawozdawczo-wyborcze PLUG, z okazji mijającej kadencji Zarządu. Na spotkaniu przedstawimy sprawozdania poszczególnych ciał stowarzyszenia oraz wybierzemy nowe władze. W zebraniu mogą brać udział wszyscy chętni, natomiast prawo głosu w wyborach mają wyłącznie członkowie PLUG z uregulowanymi składkami. 15:00 - I termin zebrania, 15:15 - II termin (w przypadku braku quorum w pierwszym terminie).
Pokażę i zaprezentuję system do budowy i zarządzania serwerem NAS dedykowanym dla domu i małych firm. Jeśli słyszałeś o FreeNAS to OMV nie będzie ci obcy i pokaże, że ma więcej możliwości i jest przyjazny użytkownikom.
Podczas warsztatów będzie można nauczyć się jak pisać proste moduły dla jądra Linuksa i jak wykonuje się cross-kompilację. Najbardziej wytrwali będą mogli spróbować swoich sił w sterowaniu portem GPIO na mini-komputerze Raspberry PI.
Utrzymanie porządku w pracowni informatycznej w szkole lub na uczelni jest zajęciem trudnym, zwłaszcza, gdy odbywają się tam zajęcia z wielu przedmiotów (Podstawy IT, Programowanie, Tworzenie stron WWW). Ponadto uczniowie/studenci często instalują własne programy, często niepożądane. Vagrant pozwala na tworzenie i uruchamianie maszyn wirtualnych (systemów operacyjnych oraz oprogramowania) dopasowanych do rodzaju zajęć na wszystkich komputerach w pracowni.
Powiązania plików z programami. Osobne w każdym środowisku, w każdym menedżerze plików, w programie pocztowym, MC, xdg itp... Po co się męczyć, jeżeli można problem rozwiązać jednym poleceniem? Tylko niech nie będzie to xdg-open, co powinno być jasne dla każdego, kto próbował...
Krótkie wprowadzenie dla osób chcących zostać opiekunami pakietów w Fedorze. Opowiem o projekcie Fedora, procesie zgłaszania i recenzowania nowych pakietów, regułach tworzenia pakietów w Fedorze, a także o alternatywnch sposobach dołączenia do społeczności.
W zależności od temperatury i warunków atmosferycznych kolacja odbędzie się na zewnątrz (grill oraz ognisko) lub wewnątrz ośrodka. Zabierzcie ze sobą ciepłą odzież! niedziela, 09.11.2014 r.
CryptoParty to międzynarodowa inicjatywa promująca wykorzystywanie szyfrowania w w codziennej komunikacji. W ramach warsztatów pogadamy sobie o tym, jak zmniejszyć swój cyfrowy ślad w Sieci, skonfigurujemy szyfrowanie w klientach pocztowych, wygenerujemy i podpiszemy klucze PGP/GPG, pogadamy o nowych dostępnych narzędziach i rozwiązaniach, i zastanowimy się, jak ułatwić Kowalskiemu i Kowalskiej korzystanie z szyfrowania na co dzień.
W moim wystąpieniu postaram się przybliżyć słuchaczom system operacyjny Plan 9 powstały w Bell Laboratories jako następca UNIX'a. Pokażę kilka ciekawych własności systemu, oraz zaprezentuję Plan 9 from User Space - czyli port większości programów z Planu 9 na systemy UNIX'o pochodne.
Jakie zapytania do MySQLa korzystają z tabel tymczasowych? Który proces najbardziej obciąża sieć? Gdzie jest wąskie gardło aplikacji? ♫ ... możesz wiedzieć jeśli chcesz ... ♫
Sysdig to nowe narzędzie do śledzenia działania systemu inspirowane stracem, solarisowym dtracem i tcpdumpem, a na czubku tortu wisienka z Lua. Jedno z kategorii "jak ja mogłem wcześniej bez tego żyć?"
Ostatnie kilkanaście miesięcy przebiegły pod znakiem konteneryzacji. Docker staje się powoli jednym z głównych narzędzi pozwalających na łatwe i wydajne skalowanie środowisk aplikacyjnych. Firmy takie jak IBM, Red Hat, Rackspace czy Google inwestują coraz więcej w rozwój tych kontenerów a community rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wielu z nas już miało swój pierwszy kontakt z Dockerem poznając jego możliwości oraz zastanawiając się nad rozwiązaniem wielu nowych problemów, które się pojawiają w świecie kontenerów. Jednym z nich jest orkiestracja środowisk, w których istotne są aspekty takie jak zależności między kontenerami, kolejność uruchamiania czy pewność, iż żaden z kontenerów nie sprawia problemów. Do tych celów możemy stworzyć swoje własne rozwiązanie lub też użyć jednego z gotowych narzędzi. Przedstawię Wam Kubernetes (na podstawie instalacji w Fedorze) oraz Fleeta (działającego na CoreOS) omawiając różnice pomiędzy nimi, spełniane zadania oraz plusy oraz minusy.
Autor jest kontrybutorem w projekcie Fedora gdzie zajmuje się między innymi projektem Fedora Dockerfiles mającym na celu edukację oraz rozwijanie integracji Fedory z Dockerem.
Bartosz FeńskiJacek KoniecznyJanusz KozerskiMaciej "docent" LasykKrzysztof LeszczyńskiDominik MierzejewskiMaciej NabożnyGrzegorz NosekSzymon OlewniczakJan PsotaSylwia Ptaszek-PydynDariusz PuchalakPaweł RozlachŁukasz SkalskiCyryl SochackiStanisław TopolewiczStanisław WadasMichał "rysiek" Woźniak |
|
Ta strona wykorzystuje cookie sesyjne w celu identyfikacji użytkowników serwisu. Szczegóły na ten temat zawiera Polityka prywatności i plików cookie.
wyk. D. Grzesista, dgnet.pl; wersja z 2016.04.19