Jesień linuksowa
Ustroń, 9-11 listopada 2018

Agenda

Poniżej przedstawiamy wstępną listę prelekcji i warsztatów na tegoroczną Jesień Linuksową. Lista jest niepełna i będzie sukcesywnie rozszerzać się w najbliższym czasie. Agenda godzinowa pojawi się najpóźniej w najbliższy poniedziałek. Konferencja rozpocznie się w piątek 9 listopada około godz. 16:00 a zakończy w niedzielę 11 listopada około godz 14:00.


ABRT (Automatic Bug detection and Reporting Tool) is a set of tools to help users detect and report application crashes. It's main purpose is to ease the reporting process and finding a solution. In this talk I'll introduce this tool and show how it works and how it can help both users and package maintainers.


Technologia Arm TrustZone pozwala utworzyć sprzętowo wydzielony "bezpieczny świat" do uruchamiania zaufanego kodu. Zastosowanie tego rozwiązania jest szerokie, związane głównie z kryptografią, szyfrowaniem, wrażliwymi danymi, wszystkimi operacjami, w których niezbędna jest ochrona przed ingerencją z zewnątrz. Niestety ustawienie bezpiecznego środowiska do wygodnego developmentu i eksperymentów może być bardzo kłopotliwe. Na prelekcji prezentujemy "bezpieczne środowisko" w oparciu o system OpTEE i "bogate środowisko" w oparciu o system Tizen - oba w pełni otwarte, łatwe w ustawieniu i wygodne w użyciu, działające na Raspberry Pi 3.


Przez kilkanaście lat w mojej konsoli niepodzielnie królował Bash. Relatywnie niedawno trochę przypadkiem trafiłem na Fisha. Spróbowałem i bardzo szybko już nie miałem zupełnie ochoty wracać. Wbudowane podpowiadanie komend w trakcie pisania (nigdy więcej CTRL-R), "inteligentne" uzupełnianie przy CTRL-TAB, atrakcyjna kolorowa estetyka i dobrze dobrane domyślne ustawiania (jak skracanie długich ścieżek) powodują, iż jest to świetna alternatywa dla innych shelli, szczególnie jeżeli nie chce się spędzać całych dni na ich dostosowywaniu do swoich potrzeb.

W czasie prezentacji, pracując "na żywo" w terminalu, pokażę najciekawsze funkcje Fisha w akcji. Oczywiście Fish nieco różni się od innych shelli. Dlatego też powiem również, na co warto uważać przy migracji.

Ciekawostka. Fisha aktywnie propaguję wśród moich kolegów i koleżanek. Nieoficjalne statystyki pokazują, iż wszyscy, którzy go spróbowali (i wytrzymali jeden dzień), używają go do dzisiaj. Najtrudniejszy krok to zazwyczaj instalacja z menadżera pakietów :).


The story of modern parallel computers started about 20 years ago when it was a consensus around a particular programming paradigm and the standardization of libraries such as OpenMP and MPI. In this talk, some considerations such as concurrency, the layer of parallel programming and data clusterization are going to be exposed to understand related concepts of what is now known as HPC: High Performance Computing to handle BigData.


Warsztat poświęcony tworzeniu pakietów z oprogramowaniem dla dystrybucji Fedora. Opowiem, co to są i po co tworzymy pakiety oraz omówię najważniejsze dobre praktyki stosowane w Fedorze a także cykl życia pakietu w dystrybucji. Nie zabraknie też praktycznego pokazu na żywo.


W prelekcji przypomnę najlepsze praktyki tworzenia pakietów z oprogramowaniem a następnie pokażę i omówię najbardziej rażące błędy i naruszenia tychże praktyk, ich konsekwencje i sposoby obejścia. Na koniec pokażę, jak tych błędów uniknąć.


Celem prezentacji jest omówienie głównych problemów, które kontenery linuksowe miały rozwiązać oraz czy na pewno sobie z tym radzą. Ponadto przedstawię po krótce historię rozwoju kontenerów na przełomie ostatnich lat, wyjaśnię dlaczego RedHat obraził się na Dockera i jak powstał Podman, Buildah oraz CRI-O. Na sam koniec zastanowimy się czy na pewno potrzebujemy skomplikowanych narzędzi do prostych robót i czy nowe funkcje systemd (takie jak Portable Services) nam nie wystarczą. Oczywiście nie byłbym sobą gdybym nie wspomniał o systemd-nspawnie. Będzie trochę nieładnych slajdów rodem z LibreOffice'a oraz dem na żywo. Zależy mi aby słuchacz po prezentacji posiadał szerszą wiedzę na temat środowiska konteneryzacyjnego oraz był w stanie dobrać technologię do swojego problemu a nie uruchamiał w ciemno "docker run...".


Systemd provides a lot of features to contain services (per-service file system views, system call filters, firewalls, resource limits, dynamic users). This talk will give an overview of what is available and what gives the best effect/effort ratio.


KubeVirt jest to dodatek do Kubernetes, który zarządza maszynami wirtualnymi. Podczas prezentacji dowiecie się jak działa i dlaczego został stworzony oraz jakie są jego zalety i wady.


Logi z różnych komponentów infrastruktury są często bardzo przydatnym źródłem informacji na temat jej zdrowia, wydajności i ogólnie tego, co się w niej dzieje.

Ta prelekcja jest wprowadzeniem do zagadnienia zbierania tych logów, korzystając z logstasha, elasticsearcha i kibany. Pokażę zarówno jak doprowadzić to do działania w ogóle, co można zrobić, żeby te dane były bardziej przydatne, jak i jak z nimi pracować.