Jesień linuksowa
4-6 Nov. 2016, Hucisko, Poland

Agenda

Jesień Linuksowa mobile app (Android)

Download

Sunday, November 6, 2016

Podczas swojej prelekcji zaprezentujemy system "Ilex", nad którym przez ostatni rok mieliśmy okazję pracować. System został zainspirowany pomysłami Teda Nelsona, twórcy terminu hipertekst i systemu Xanadu, a także wieloma innymi rozwiązaniami związanymi z tematem edycji dokumentów elektronicznych. Głównym celem jaki stawia sobie system jest zaprezentowanie nowego podejścia do tematu edycji tekstu na ekranie komputera. Podejścia, które jest w stanie rozwiązać wiele z problemów z jakimi ciągle dzisiaj musimy się borykać.

Szymon Olewniczak - student Politechniki Gdańskiej, wieloletni użytkownik Linuksa oraz entuzjasta Wolnego Oprogramowania. Poza informatyką pasjonuje się także muzyką tradycyjną oraz chorałem gregoriańskim.

Stanisław Grzeszczak - Student informatyki. Stażysta w Intelu. Użytkownik Linuksa od kilkunastu lat (choć z przerwami)

GTK+ jest wieloplatformową biblioteką do tworzenia tradycyjnych aplikacji z graficznym interfejsem użytkownika. Jej historia sięga roku 1998, kiedy autorzy GIMP-a postanowili na potrzeby swojego projektu napisać własną bibliotekę. Wkrótce okazała się ona na tyle uniwersalna, że zaczęli jej używać inni programiści. Trzecia generacja GTK+, zaprezentowana po raz pierwszy w 2011 roku, stała się podstawą środowiska GNOME 3. Warsztat ma na celu zapoznanie początkujących programistów z GTK3, a ci, którzy już GTK+ trochę znają, zwłaszcza starsze wersje, będą mogli dowiedzieć się jak w pełni zintegrować swoje aplikacje ze środowiskiem GNOME 3. Do uczestnictwa w warsztacie w zasadzie konieczna jest znajomość języka C (nie C++), ale odważni mogą spróbować sił w innych znanych sobie językach programowania, albo nawet w innych systemach operacyjnych.

Programista z dwudziestokilkuletnim stażem, prywatnie entuzjasta Linuksa, zwłaszcza Fedory. W wolnych chwilach poluje na bugi w projektach opensource'owych.

Friday, November 4, 2016

Podczas warsztatów będzie można spróbować swoich sił w konfigurowaniu środowiska high availability w chmurze. Każdy będzie mógł wybrać jedną ze ścieżek związanych z: konfiguracją serwisów HA, automatyzacją środowiska z CloudInit lub zarządzaniem środowiskiem przez aplikacje Consul.io

Od ponad siedmiu lat zajmuje się tematami związanymi z wirtualizacją sieci i chmurami obliczeniowymi. W obecnej chwili rozwija projekt darmowej, prywatnej chmury CloudOver.org. W przeszłości miał okazję zajmować się również różnego rodzaju systemami big data oraz grid.

LXC, Docker, Rkt, nspawn - mamy coraz więcej narzędzi do konteneryzacji, które w praktyce wykorzystują te same mechanizmy kernela linuksa. A czy my, sysadmini, możemy je wykorzystać bez tych narzędzi? Okazuje się, że nie jest to takie trudne. To właśnie zrobimy na tych warsztatach.

Sysadmin, programista, linuksiarz. Członek Polskiej Grupy Użytkowników Linuksa. Nie lubi nadmiernej ilości magii w jego kontenerach, więc pisze własne narzędzie do ich obsługi zamiast używać dockera.

Podczas prezentacji zostanie pokazane jak zbudować od podstaw klaster Kubernetes. Węzły klastra będą oparte o rozwiązanie typu single board computer (Raspberry Pi).

Pasją Maćka jest solidne oprogramowanie. Po części uważa się za rzemieślnika a po części ogrodnika IT. Uważa, że kluczem do sukcesu jest holistyczne podejście do projektu. Maciek realizuje swoją wizję pracując na stanowisku DevOps Technical Leader w Codilime. Zajmuje się architekturą aplikacji pod kątem skalowalności i niezawodności, wdrażaniem aplikacji w chmurach, automatyzacją budowania i testowania i wdrażania aplikacji.

Saturday, November 5, 2016

Architektura aplikacji w ujęciu mikroserwisów i jak to się ma do sposobu działania klasycznych rozwiązań.

Inżynier systemów i od kilku lat redaktor. Pracował w małych firmach jak i wielonarodowym środowisku z wysoko wydajnymi aplikacjami. Posiada doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań chmurowych od początku projektu jak i migrację skomplikowanych systemów do AWS.

Opis wdrożenia systemu monitoringu systemów i aplikacji za pomocą Zabbiksa. Rozwiązanie Zabbiksa w HA dla środowiska ok 400 hostów w kilku DC.

Maciej Kamiński - SysAdmin w MokYok IT, od 16 lat pasjonat Linuxa i wolnego oprogramowania. Grzegorz Szymczykiewicz - SysAdmin w MokYok IT, od 2011r związany z działem IT. Pasjonat Linuksa, wolne chwile spędzający najchętniej ponad 1000 m n.p.m.

USB jest jednym z najpopularniejszych interfejsów zewnętrznych. Wiele osób próbuje budować swoje własne urządzenia USB. Dzięki podsystemowi gadżetów USB jądra Linuksa jest to całkiem proste. Niestety, wymaga to posiadania odpowiedniego sprzętu. Czy to prawda? Czy ten dedykowany sprzęt jest niezbędny? Prezentacja jest podzielona na dwie części. Najpierw Krzysztof pokaże jak, w szybki sposób, zbudować swoje własne urządzenie USB na płytce z Linuksem, która posiada dedykowany kontroler USB. Później zostaną zaprezentowanie alternatywy dla fizycznego sprzętu - dummy_hcd i vudc. Praktyczne aspekty użycia jak i ograniczenia obu tych rozwiązań zostaną omówione w tej części prezentacji. Ponieważ obraz jest wart więcej niż 1024 słowa, każde zagadnienie zostanie poparte odpowiednim pokazem.

Krzysztof jest doktorantem na Politechnice Warszawskiej i pracownikiem Centrum Badawczo-Rozwojowego Samsunga. Od 2013 zaangażowany w prace związane z USB w systemie Tizen. Maintainer libusbgx – biblioteki do konfiguracji tzw. gadżetów USB z użyciem ConfigFS. Jako prezenter miał okazję sprawdzić się na kilkunastu konferencjach krajowych (NgSec, Jesień Linuksowa) jak i zagranicznych (ELCE, LinuxCon Europe, ELC, FOSDEM).

Dostarczanie oprogramowania wymaga jego szczegółowego sprawdzenia. By zminimalizować czas poświęcony powtarzalnym czynnościom, zadania tego typu powinny być wykonywane całkowicie automatycznie. Podczas prezentacji poruszone zostaną kluczowe problemy, z jakimi można spotkać się przy tworzeniu automatycznego laboratorium testowego. Przedstawione zostaną także sposoby radzenia sobie z nimi w dystrybucji Linuksa Tizen Common. Zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie pokazane w trakcie prezentacji są otwartoźródłowe (https://git.tizen.org/cgit/tools/testlab/sd-mux.git i https://git.tizen.org/cgit/tools/testlab/major.git) i mogą być wykorzystane przy tworzeniu własnego laboratorium testowego.

Paweł Wieczorek pracuje w Centrum Badawczo-Rozwojowym Samsunga. Zwolennik automatyzacji codziennych czynności, zwłaszcza testów oprogramowania. Obecnie inżynier wydań dystrybucji Linuksa Tizen Common. Entuzjasta wolnego i otwartego oprogramowania. Prelegent na Embedded Linux Conference 2016, FrOSCon 11, 13 Sesji Linuksowej i Jesieni Linuksowej 2015.

Wielu zapewne słyszało o rozwiązaniach chmurowych, czy klastrach opartych na chmurzę. Wielu zapewne korzystało też z różnych API (np. AWS) by konfigurować dodatkowe usługi. W ramach tej prelekcji zaprezentuje, jak zaimplementować własne rozszerzenia do systemu kubernetes by eksportować własne API.

Developer, administrator, "czarodziej od Unixa". Zamiłowany w retrocomputingu i poznawaniu struktury systemu od dołu do góry. Obecnie specjalista od rozwiązań "DevOps" w Codilime.

Systemy operacyjne pracujące w TrustZone wykorzystują tzw. secure world, który jest niedostępny dla systemu działającego w normal world, często Linuksa. Taka konstrukcja systemu sprawia, że system "secure os" staje się dla Linuksa środowiskiem, z którym trzeba współpracować. Podczas prelekcji zostaną przybliżone podstawowe zagadnienia z dziedziny (w tym dostępne standardy), oraz dokonany przegląd dostępnych systemów "secure os". Na koniec jest przewidziana sesja pytań i odpowiedzi.

Andrzej Pietrasiewicz jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych. Przez ponad 5 lat był zaangażowany w tworzenie w C++ systemów specjalnego zastosowania, następnie przez 3 lata brał udział w mniejszych projektach i rozwoju środowiska IDE opartego o Eclipse. Przez ponad 5 lat pracował przy jądrze Linuksa: jest pierwszym autorem i współ-maintainerem kodeka JPEG w procesorach Exynos jak również walnie przyczynił się do konwersji gadżetów USB do używania configfs. Andrzej był prelegentem na LinuxCon North America 2013, 2014 i 2015 oraz Linux Plumbers 2013 i 2015. Obecnie zajmuje się tematyką "secure os".

DRBD9 zmienia możliwości związane z budową systemów wysokodostępnych. Możliwość zbudowania rozwiązania o wysokiej wydajności, niskich opóźnieniach i do tego rozproszonych geograficznie. Do 32 nodów rozproszonych geograficznie. Całkiem nowe narzędzie do administracji - drbdmanage. Automatyczna promocja node'a. Wydzielona warstwa transportowa. Nowe możliwości.

Absolwent Wydziału Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej, architekt systemowy, inżynier sieciowy. Zaczynał od pracy na Politechnice Wrocławskiej, później Tampere University of Technology, Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe. Pracował w branży outsourcingowej - w Data Center, potem zajmował się bezpieczeństwem sieciowym. Od ponad 7 lat trener IT - certyfikaty SUSE, CheckPointa, Novella, NetIQ, Microsoft, RedHata. Entuzjasta Linuksa i technologii IT w wydaniu Open Source w różnych obszarach informatyki. Darek Puchalak od 2014 roku jest trenerem OSEC.

The talk reviews evolution of GUI on top of the Linux kernel. The timeline starts from few ancient Unix desktops appeared long before GNU/Linux OS but opensourced and ported to it later. Early versions of native Linux DE are discussed along with their evolution. Also most noticeable Linux-based handheld shells are covered in focus of their feature exchange with desktops. Health status of all projects is reviewed (downloadable and runnable; extremely difficult to compile; can be compiled with contemporary toolchain; still included in mainstream distributions, still in development; etc.). The talk is visually rich and saturated with live screens of virtualized GUI.

Associated professor in Brest State Technical University (Belarus) in the area of computer science (and human-computer interaction). Active participant of Belarusian open source community, a FLOSS headliner and one of the main organizers of the Linux Vacation / Eastern Europe international conference (a general topic free/libre software conference held in Belarus starting from 2005), and co-organizer of several other FLOSS conferences in Ukraine and Russia (FOSS Lviv, Ukrainian OSDN, Linux Piter, etc.).