mapa serwisu login kontakt
Polski English

Agenda

pobierz

piątek, 07.10.2011 r.

15:30rejestracja uczestników / check-in
16:30Mecenat 2.0
Robert Partyka
Programista, miłośnik nowych technologii oraz literatury sf&f. Od zawsze niepoprawny gaduła, dający upust temu nałogowi podczas wykładów na kolejnych spotkaniach społeczności FLOSS, a także za pośrednictwem serwisów społeczności open source.
Kibic inicjatyw promujących otwarte standardy i wolne/otwarte oprogramowanie. Wiceprezes PLUG, prywatny przedsiębiorca.
Typowo nietypowy wodnik.
Zmieniające się czasy i technologie wymuszają ciągłą ewolucję modeli biznesowych. Coraz świadomiej mówi się o dostępie do dziedzictwa cywilizacji jako jednym z praw podstawowych człowieka. Coraz więcej słychać o walce z informatycznym i kulturowym wykluczeniem. W nurt ten bardzo dobrze wpisują się metody licencjonowania takie jak Creative Commons, czy cała grupa licencji FLOSS. Czy jest to rewolucja, czy powrót do korzeni? Czy jesteśmy na to gotowi?
17:30Linux jako wartość dodana do biznesu
Adam Jurkiewicz
Autor z Linuksem pracuje od ponad 10 lat, prowadzi też firmę ABIX. Ma za sobą wystąpienia na Zimowisku Linuksowym w Pucku oraz na tegorocznym ArchConie w Warszawie.
…czyli jak zarobić na dawaniu darmowego oprogramowania. Od kilku lat prowadzę z żoną firmę - wdrażamy rozwiązania oparte całkowicie o Linuksa i otwarte oprogramowanie, ale też sprzedajemy zamknięte rozwiązania dla Linuksa. Chętnie opowiem innym, jak można na tym zarobić. Wiem, że wiele osób chciałoby rozpocząć własny biznes, ale nie zawsze wie jak to zrobić, boi się też, czy wybór tych czy innych rozwiązań będzie dobry i przyniesie zyski. Myślę, że na tle wielu wykładów o kolejnych aspektach konfigurowania oprogramowania X czy Y taki wykład może nieść coś innego - punkt widzenia na to, co i jak można wykorzystać, aby w dzisiejszych czasach móc zarobić efektywnie.
18:30Secure Programming Traps and Pitfalls
Wietse Venema
Wietse Venema znany jest z oprogramowania własnego autorstwa, jak chociażby TCP Wrapper czy system pocztowy Postfix. Współtworzył skaner sieciowy SATAN oraz narzędzie do analiz kryminalistycznych Coroner's Toolkit (TCT). Otrzymał nagrody Free Software Foundation, System Administrator's Guild (SAGE), Holenderskiej Grupy Użytkowników Uniksa (NLUUG), jak również nagrodę innowacyjności Sendmaila. Obecnie pracuje jako członek ekipy badawczej w centrum badań IBM T.J. Watson.
Wietse analyzes a very small program that is obviously correct, yet completely fails to perform as expected, for more reasons than many people can think of. The audience is expected to have some programming experience, but detailed knowledge of C, UNIX or Windows is not required.
19:30kolacja / dinner
20:30OpenStreetMap "4D"
Marek Strassenburg-Kleciak
Twórca pierwszej koncepcji trójwymiarowych modeli miast dla niemieckiej administracji państwowej. Koncepcja i realizacja pierwszych systemów trójwymiarowej nawigacji w Europie. Od 1995 r. wykładowca na Technische Universität Hamburg Harburg. Obecnie doradca ds. intellectual property w obszarze automotive w koncernie HarmanBecker.
Projekt OpenStreetMap rozwija się w lawinowym tempie. Coraz częściej dostępne zdjęcia lotnicze wysokiej rozdzielczości umożliwiają tworzenie trójwymiarowych modeli rzeczywistości. Prelekcja przedstawi zarys nowej koncepcji "OSM 4D" przewidującej oprócz tworzenia wolnych modeli 3D także aspekt czasowy.

sobota, 08.10.2011 r.

09:00śniadanie / breakfast
10:00Postfix: past, present and future
Wietse Venema
Wietse Venema znany jest z oprogramowania własnego autorstwa, jak chociażby TCP Wrapper czy system pocztowy Postfix. Współtworzył skaner sieciowy SATAN oraz narzędzie do analiz kryminalistycznych Coroner's Toolkit (TCT). Otrzymał nagrody Free Software Foundation, System Administrator's Guild (SAGE), Holenderskiej Grupy Użytkowników Uniksa (NLUUG), jak również nagrodę innowacyjności Sendmaila. Obecnie pracuje jako członek ekipy badawczej w centrum badań IBM T.J. Watson.
In the 12 years since its initial release by IBM, the open source Postfix mail system has become part of the email infrastructure. The system has proven itself on personal systems and on ISP infrastructures with 10s of millions of mailboxes. After Postfix reached completion by 2006, the focus of development has moved from building new functionality towards making the system more extensible and more survivable in the face of changing requirements and threats. In this presentation Wietse will review lessons learned, current developments, and recent results.
11:30Optymalizacje silnika przeglądarki WebKit dla urządzeń mobilnych
Łukasz Ślachciak
Autor pracuje od trzech lat w Centrum Badawczo-Rozwojowym Samsung Electronics Polska w Warszawie, gdzie odpowiedzialny jest za zarządzanie zespołem odpowiedzialnym za tworzenie i udoskonalanie przeglądarek internetowych dla wytwarzanych przez firmę Samsung Electronics urządzeń wbudowanych, przede wszystkim telefonów komórkowych. Doświadczenie i zamiłowanie do systemu operacyjnego Linux nabył podczas owocnych studiów na kierunku informatyka na Politechnice Poznańskiej.
Prelekcja ma na celu ukazanie różnych technik optymalizacji silnika przeglądarki WebKit uruchamianej w środowisku systemu operacyjnego Linux przeznaczonego dla urządzeń wbudowanych. Przedstawione zostaną techniki oparte na użyciu buforowania i pamięci podręcznej. Ukazane zostaną nieoczekiwane problemy i ich rozwiązania wypracowane przy aktywnej współpracy ze społecznością WebKit.org
13:00obiad / lunch
14:15Zarządzanie dostępem i uprawnieniami w dużych środowiskach
Tomasz Napierała
Związany z FLOSS od kilkunastu lat, doświadczony admin działający na pograniczu FLOSS oraz mniej otwartych systemów (integracje). Pisał tu i ówdzie, występował również. Doświadczenia zdobywał w Polsce i zagranicą, obecnie w Grupie Allegro odpowiedzialny m.in. za wdrażanie standardów bezpieczeństwa informacji. W ramach hobby stara się prowadzić program Open Source w Grupie Allegro
Chciałbym się podzielić wrażeniami z wdrożenia centralnego systemu autoryzacji i uwierzytelnienia w Grupie Allegro. System obejmuje około 1700 serwerów fizycznych w 2 serwerowniach oddalonych geograficznie. Oparty jest o "pudełkowe" rozwiązanie FreeIPA 1.x (Kerberos + 389 DS), w chwili obecnej w fazie testów jest wdrożenie FreeIPA 2.x
15:00git dla niepoczątkujących
Krzysztof Leszczyński

Jestem współzałożycielem GUST i PLUG. Byłem pierwszym prezesem PLUG i sekretarzem. 14 lat temu wymyśliłem Jesienne Warsztaty Linuksowe, a potem Pingwinaria, które współorganizowałem przez 12 lat, i  które z niemałym bólem i po paru dyskusjach zabiliśmy w ostatnim roku, dzięki temu ich organizatorzy będą mieli czas pojechać na narty w 2012 :-)

Wygłosiłem coś koło 40 referatów na różnych informatycznych konferencjach

Posiadam mikrofirmę i współpracuję na stałe z Centrum Astronomicznym PAN.

Git jest systemem kontroli wersji.

Podczas konferencji linuksowych kilka razy pojawiało się wprowadzenie do tego systemu; podczas tego referatu zaprezentuję kilka jego zaawansowanych własności:

  • Tworzenie website z projektu git-owego, wraz z rss/atom-em
  • skrypty wykonywane podczas git push
  • powiadamianie
  • migracja z cvs/svn, na co uważać
  • repozytorium git-a na prostym serwerze http bez prawa do skryptów
16:00qcadoo - szturm open source na przemysł, framework oraz PaaS
Adam Walczak
Wykład Community Managera projektu qcadoo, w którym przedstawiony zostanie: otwarty system do zarządzania produkcją qcadoo MES, nieco o "chmurze" i jak widzimy systemy tworzone według tej idei, qcadoo Framework i qcooSore jak platforma z rozwiązaniami dla przemysłu, ekosystem projektu qcadoo.
17:00Animowane bezpieczeństwo systemu Linux
Kamil Porembiński
Zimny, perfekcyjny jak algorytm komputerowy z ciepłym i spontanicznym sercem. Altruista z natury, a nie z wyboru. Pasjonat piękna, fotograf i informatyk. Sam o sobie: jestem zakochany w muzyce, sztuce oraz szeroko pojętej informatyce. Te dwa odmienne światy jak sfera sacrum i profanum dają mnie.
Wierny fan Jeremy'ego Clarksona, H. Jacksona Browna, Bugatti Veyrona oraz innych cudów na tym świecie. Zakochany w gwiazdach, fotografowaniu oraz długich wycieczkach rowerowych. Uważa, że nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko mało prawdopodobne, choć znalazł jeden wyjątek.
Twórca takich projektów jak: OSWorld.pl czy UwolnijMyśli.pl
Prelekcja złożona z trzech krótkich, aczkolwiek odrębnych prezentacji. Pierwsza dotyczyć będzie sposobów na łamanie captcha, druga zDDoSuje wam serwer a trzecia - na rozluźnienie emocji - pokaże, jak zostać reżyserem filmowym.
18:00Centrum Badaczwo-Rozwojowe Samsung Electronics Polska Sp. z o.o.
Marcin Gajda
Marcin Gajda od trzech lat pracuje w Centrum Badawczo-Rozwojowym Samsung Electronics Polska Sp. z o.o. w Warszawie, gdzie odpowiedzialny jest za zarządzanie dużym zespołem specjalistów zajmujących się oprogramowywaniem platform rozwoju oprogramowania firmy Samsung Electronics dla urządzeń wbudowanych opartych o system operacyjny Linux. Prywatnie entuzjasta systemu operacyjnego Linux od roku 1997, od roku 2004 deweloper dystrybucji PLD.
Celem wystąpienia będzie prezentacja Centrum Badawczo-Rozwojowego Samsung Electronics Polska Sp. z o.o., opisanie rodzaju projektów realizowanych przez pracowników oraz przedstawienie oferty Centrum dla osób obeznanych z tematyką Linuksa oraz oprogramowywanie tego systemu operacyjnego.
18:30ProofHQ - nowe podejście do pracy grupowej
Kamil Porembiński
Zimny, perfekcyjny jak algorytm komputerowy z ciepłym i spontanicznym sercem. Altruista z natury, a nie z wyboru. Pasjonat piękna, fotograf i informatyk. Sam o sobie: jestem zakochany w muzyce, sztuce oraz szeroko pojętej informatyce. Te dwa odmienne światy jak sfera sacrum i profanum dają mnie.
Wierny fan Jeremy'ego Clarksona, H. Jacksona Browna, Bugatti Veyrona oraz innych cudów na tym świecie. Zakochany w gwiazdach, fotografowaniu oraz długich wycieczkach rowerowych. Uważa, że nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko mało prawdopodobne, choć znalazł jeden wyjątek.
Twórca takich projektów jak: OSWorld.pl czy UwolnijMyśli.pl

Projekt ProofHQ to nowatorskie podejście do pracy grupowej nad różnego rodzaju multimediami. Aplikacja pozwala na koordynację prac wielu zespołów grafików, copywriterów oraz projektantów.

Całość oparta na wielu Open Sourcowych rozwiązaniach. Prezentacja przedstawia w skrócie możliwości projektu, oraz skupia się na rozwiązaniach technologicznych. Zaprezentowane zostaną różne popularne technologie Open Source w nowatorskim jak na polski rynek przedsięwzięciu.

19:30kolacja przy grillu / grilled dinner

niedziela, 09.10.2011 r.

09:00śniadanie / breakfast
10:00Prywatne chmury na bazie narzędzi OpenSource
Tomasz Napierała
Związany z FLOSS od kilkunastu lat, doświadczony admin działający na pograniczu FLOSS oraz mniej otwartych systemów (integracje). Pisał tu i ówdzie, występował również. Doświadczenia zdobywał w Polsce i zagranicą, obecnie w Grupie Allegro odpowiedzialny m.in. za wdrażanie standardów bezpieczeństwa informacji. W ramach hobby stara się prowadzić program Open Source w Grupie Allegro
Cloud to nowy buzzword, ktory przedarł się już do zarządzających organizacjami IT. Czy da się zbudować stabilne narzędzie oferujące chociaż podstawowe funkcjonalności cloudu korzystając tylko i wyłącznie z FLOSS? Czy taka chmura może być przydatna w średnich i dużych przedsiębiorstwach. Na te pytania postaram się odpowiedzieć na przykładzie implementacji OpenStack w Grupie Allegro
11:00Narzędzia zarządzania środowiskiem hybrydowym w Microsoft Private Cloud Hyper-V
Marek Pyka
Marek Pyka - konsultant, architekt, wdrożeniowiec, wykładowca. Od wielu lat zajmujący się dziedziną projektowania rozwiązań infrastrukturalnych wspierających procesy biznesowe przedsiębiorstw. Na co dzień zajmujący się wdrażaniem rozwiązań szeroko pojętej wirtualizacji i systemów zabezpieczeń. Ściśle współpracujący z Microsoft Polska. W chwilach wolnych - Adiunkt w katedrze Informatyki Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
Podejmując decyzję o wdrożeniu rozwiązań opartych o ideę chmur wirtualizacyjnych, nie można pominąć aspektów interoperacyjności w środowisku wirtualnych serwerów. Autor przedstawi zasady projektowania rozwiązań prywatnej chmury firmy Microsoft oraz zasady automatyzacji i zarządzania komputerami wirtualnymi Windows/Linux dostarczanymi przez infrastrukturę chmury. W ramach wystąpienia przedstawione zostaną zarówno mechanizmy Windows Server 2008 R2 jak i środowisko System Center umożliwiające stworzenie spójnego modelu zarządzania i automatyzacji procesów administracyjnych.
12:00Jak się nazywa Wasz szef kuchni?
Łukasz J. Wielebski
Manager zespołu administratorów w polskim oddziale firmy Wikia. Administrator z kilkunastoletnim stażem, w przeszłości pracował także jako wykładowca na Politechnice Poznańskiej. Prywatnie - szczęśliwy mąż i ojciec trójki maluchów.
Skomplikowane środowisko wymaga wirtuoza, który by nad nim panował. Serwery, pakiety, maszyny wirtualne, pliki konfiguracyjne... tym wszystkim może się zająć dla nas Chef. W prezentacji zostanie przedstawiona infrastruktura firmy Wikia, serwująca blisko 300.000 wiki, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania systemu Opscode Chef do kontrolowania kluczowych elementów heterogenicznej infrastruktury.
13:30obiad (opcjonalny) / optional lunch
14:30zakończenie i pożegnanie / check-out

Platynowy Sponsor


Patroni Medialni


osworld.pl
osnews.pl 7thguard.net linux.pl Linux Magazine LinuxPortal.pl

wyk. D. Grzesista, dgnet.pl; wersja z 2016.04.19