mapa serwisu login kontakt

Agenda

pobierz

Rejestracja uczestników rozpocznie się około godziny 16:00 w piątek. Zakończenie planowane jest w niedzielę, opcjonalnym obiadem, około godziny 13:00.

piątek, 24.09.2010 r.

16:00rozpoczęcie przyjmowania gości
17:00Marchewkowy lord, brokułowa baronessa?
Robert Kazimierz Partyka
FLOSS jest ideą, która potrafi zjednać sobie serca programistów. Są jednak pytania, które zadaje sobie wielu deweloperów - nie tylko początkujących. Czy konieczne jest posiadanie innego źródła dochodu, by mieć możliwość publikacji osiągnięć na zasadach wolnościowych? Czy na FLOSS da się zarobić? Podczas tej prelekcji zastanowimy się co tak na prawdę niosą za sobą licencje otwarte i wolne. Poruszając zagadnienia z dziedziny prawa i biznesu postaramy się wyznaczyć drogę do odpowiedzi na te trudne pytania.
18:00System zarządzania repozytoriami dokumentów - Invenio
Piotr Adam Praczyk
Autor jest absolwentem Matematyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Informratyki na Uniwersytecie Warszawskim i Vrije Universiteit w Amsterdamie. Obecnie pracuje w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych nad projektem Inspire.
Invenio jest open-sourcowym systemem zarządzania dokumentami, który powstał w celu przechowyania i dostępu do publikacji naukowych powstających w CERNie. Obecnie jest wykorzystywany przez wiele organizacji na całym świecie w celu tworzenia wewnętrznych repozytoriów instytucjonalnych oraz do udostępniania dokumentów na zewnątrz. W referacie przedstawię system Invenio oraz oparty na nim projekt Inspire mający za cel stworzenie globalnej, wolno-dostępnej wyszukiwarki i repozytorium publikacji z zakresu fizyki wysokich energii.
19:00kolacja
20:00Ewolucja spotkań PLUG-owych, plany na przyszłość (panel)
Panel poprowadzą osoby pracujące na rzecz obecnych spotkań: Jesieni Linuksowej, Pingwinariów, PyCon'a PL i PHPCon'a PL.
Otwarta dyskusja na temat pomysłów i koncepcji rozwoju konferencji PLUG na najbliższe lata.

sobota, 25.09.2010 r.

08:30śniadanie
09:30Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych oraz ACTA - problemy przejrzystości działania państwa
Piotr Waglowski
Piotr VaGla Waglowski, prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Dyrektor ds. koordynacji działań prawnych Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska. Członek Zarządu Stowarzyszenia Internet Society Poland, Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, Członek Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji oraz Członek Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Uczestniczy w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego oraz Forum „Aktywny Obywatel”, działającego przy Instytucie Spraw Publicznych.
Proces legislacyjny, który w pewnym momencie wzbudził zainteresowanie wielu użytkowników internetu, a doprowadził również do styczniowego spotkania internautów z premierem, ale także proces dostępu obywateli do informacji na temat rządowych stanowisk negocjacyjnych w procesie ustalania treści międzynarodowej umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrobionymi (ACTA) może być ciekawym punktem wyjścia do analizy przejrzystości działania państwa. W trakcie spotkania możemy porozmawiać o tym gdzie już dziś dostrzegamy problemy i jak można by je w przyszłości rozwiązać.
11:00Opensource vs. rozwiązania z pudełka
Piotr Strzyżewski i Adam Osuchowski
Autorzy od wielu lat na co dzień zajmują się administrowaniem systemami z rodziny Linux i Unix.
Celem prezentacji jest przekazanie doświadczeń z wieloletniej rozbudowy systemu firewall opartego na systemie Linux. Jego powstanie i trwanie do dzisiaj to głównie „wina” ;-) oczekiwań ze strony jego administratorów w stosunku niego i produktów dostępnych na rynku.
Przez lata nasze oczekiwania zmieniały się (zwykle rosły) i obecnie głównym powodem takiego stanu jest słaba obsługa IPv6 w rozwiązaniach komercyjnych. Żeby jednak nie było różowo, po stronie opensource też znajduje się niejedna wpadka, którą na szczęście przy odrobinie chęci i samozaparcia można poprawić samemu.
12:00Wysoka dostępność w środowiskach heterogenicznych
Marek Pyka
Dr inż Marek Pyka – na co dzień pracujący jako Competency Manager w ABC Data IT Consulting. W ramach działalności konsulingowo-wdrożeniowej zajmuje się realizacją zadań związanych z projektowaniem, analizą i optymalizacją infrastruktury przedsiębiorstw. Głównymi obszarami działalności jest optymalizacja infrastrutury teleinformatycznej, biznesowej oraz bezpieczeństwo danych. Wysokie kwalifikacje poświadczają posiadane tytułu i certyfikaty takich firm jak Microsoft czy Citrix. Ścisła współraca z firmą Microsoft zaowocowała uzyskaniem tytułu Microsoft Influencer. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z studentami śląskich uczelni, prowadząc wykłady i zajęcia z bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych, zarządzania projektami, optymalizacji infrastruktury i wirtualizacji. Autor szeregu artykułów i wystąpień na konferencjach krajowych i międzynarodowych.
Wprowadzenie do zagadnienia budowania środowiska wysokiej dostępności dla komputerów wirtualnych Hyper-V pracujących pod kontrolą środowiska Windows oraz Linux. W ramach prezentacji omówione zostaną zagadnienia związane z zarządzaniem i utrzymywaniem infrastruktury przedsiębiorstwa wykorzystującego serwery Windows 2003/2008 oraz Linux Debian/SuSe.
13:00obiad
14:00Walne Zebranie członków PLUG o/Śląsk
15:00Chmura - bać się jej czy lepiej zrozumieć?
Mariusz Kędziora

Od 3 lat pracuje w firmie Microsoft w dziale Developer & Platform Group jako IT Pro Evangelist. Na co dzień odpowiedzialny za współpracę z zawodowymi społecznościami online. Portale, którymi sie opiekuje i wspiera to WSS.pl (dla specjalistów IT) oraz CodeGuru.pl (dla programistów). Pomaga ludziom w zdobywaniu wiedzy, dotyczącej nowych produktów, rozwiązań i technologii Microsoft. Przed podjęciem pracy w Microsoft pracował w firmach sektora IT. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, kierunek Automatyka i Robotyka. Prowadzi firmowego bloga ewangelista.IT.

Ostatnio coraz więcej mówi się o Cloud Computing, czyli usługach i serwerach w chmurze. Dla wielu osób jest do nadal bardzo mgliste i magiczne pojęcie. Pytanie czy warto się bać tego i podchodzić jak pies do jeża lub chować głowę w piasek? Czy może lepiej już teraz zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi i być przygotowanym na to, co i tak nadejdzie (czy tego chcemy czy nie). Zapraszam na moją sesję, gdzie postaram się „łopatologicznie”, od A do Z, wyjaśnić czym jest ta mityczna chmura oraz jak w tym wszystkim powinni się znaleźć ludzie z różnych dziedzin IT oraz jak zmieni się ich praca w przyszłości. Sesja opowie o chmurach w wykonaniu różnych firm (m.in. Microsoft, Google, VMWare, Amazon)
16:00Algorytmy rekomendacji - Filmaster
Jakub Tlałka
Jestem studentem kierunku "Jednoczesna Informatyka i Matematyka" na Uniwersytecie Warszawskim. Byłem finalistą Olimpiad - Informatycznej i Matematycznej. Od roku pracuję nad algorytmem rekomendacji filmów w serwisie Filmaster.
Prelekcja ma za zadanie przybliżyć najważniejsze metody przewidywania gustu użytkowników na podstawie ich ocen, na przykładzie serwisu społecznościowego Filmaster. Omówione zostaną problemy związane z odpowiednim wdrożeniem silnika rekomendacji oraz możliwe sposoby poprawiania skuteczności algorytmu. Rozważone zostaną również zagadnienia wyliczania podobieństwa użytkowników bądź filmów.
17:00Od skryptu do aplikacji - zmiana spojrzenia na JavaScript
Robert Kazimierz Partyka
Programista, miłośnik nowych technologii oraz literatury sf&f, przejawiający słabość do RPGowych klimatów. Nierzadko interesujący się również wszystkim co niezwykłe, niecodzienne, ekscentryczne. Od zawsze niepoprawny gaduła, dający upust temu nałogowi podczas wykładów na kolejnych spotkaniach społeczności FLOSS, a także za pośrednictwem serwisów społeczności open source. Kibic inicjatyw promujących otwarte standardy i wolne/otwarte oprogramowanie. Ekspert wiodący zespołu ds. projektów i programów społecznych w Radzie Ekspertów Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania, sekretarz komisji rewizyjnej PLUG, członek zespołu wsparcia technicznego IRC w polskiej sekcji OGame na stanowisku SupportManagera, prywatny przedsiębiorca. Typowo nietypowy wodnik. Rudy kocur apokalipsy.
Od czasu powstania, JavaScript przeszedł długą drogę rozwoju. Stał się w pełni językiem programowania, w którym można nie tylko tworzyć efekty specjalne stron internetowych - ale także całe aplikacje ery "Web2.0". Prezentacja przybliży aspekty zaawansowanych technik programistycznych JavaScript dostępnych w silniku Gecko, który jest bazą m.in. najpopularniejszej[*] w Polsce przeglądarki Firefox. * wg. danych statystycznych z ranking.pl na dzień 2010-06-23 (51% udziału silnika Gecko w rynku)
18:00GNU Piwo
Jarek Zgoda

Zawodowo programista w Pythonie i w innych językach, o których wolałby zapomnieć, z konieczności fachowiec w dziedzinie wyszukiwarek pełnotekstowych i okazjonalnie dowódca pododziałów programistycznych.

Na szczęście również piwowar, wędliniarz, piekarz, serowar i wielki miłośnik samochodów marki Volvo.

Nie było uniksowego piwa, więc „GNU Piwo” jest określeniem mocno na wyrost, jednak dotyczy wszystkiego tego, co tak lubimy w systemach GNU - filozofii DYI, możliwości modyfikacji istniejących rzeczy, otwartej dostępności przepisu i niskiego progu, który trzeba pokonać, by dojść do zapierających dech w piersiach rezultatów.

Prelekcja, będąca w istocie uproszczoną prezentacją procesu produkcji piwa, będzie miała za zadanie przybliżyć słuchaczom zagadnienie „jak to w domowych warunkach wyprodukować 20 litrów złocistego trunku, który rzuci na kolana wszystkich bez wyjątku(TM)”.

19:00kolacja

niedziela, 26.09.2010 r.

09:00śniadanie
10:00OpenStreetMap i OpenLayers w praktyce, czyli jak to ugryźć
Zbigniew Czernik

Administrator sieci hobbystycznie mapujący w projekcie OpenStreetMap, entuzjasta otwartych standardów, od 10 lat użytkownik Linuksa.

O wiki-mapie świata była już mowa na zeszłorocznej Jesieni i ostatnich Pingwinariach. Tym razem jednak chcemy skupić się na tym co najciekawsze - mniej teorii, więcej praktyki :)

Między innymi będziemy mówić o (pokazywać też):

  • jak używać edytora JOSM?
  • jak wyrysować drogę na podstawie śladów GPX?
  • jak narysować coś na podstawie zdjęć ortofoto?
  • jak prosić samorządy o udostępnienie danych geograficznych?
  • co to jest UMP i co to robi w projekcie OSM?
  • OpenLayers - co to jest i jak można to wykorzystać do umieszczenia mapki na swojej stronie i kilka słów o innych bibliotekach.

11:00SMB 2.0 - otoczenie sieciowe Nowej Generacji
Marek Pyka
Dr inż Marek Pyka – na co dzień pracujący jako Competency Manager w ABC Data IT Consulting. W ramach działalności konsulingowo-wdrożeniowej zajmuje się realizacją zadań związanych z projektowaniem, analizą i optymalizacją infrastruktury przedsiębiorstw. Głównymi obszarami działalności jest optymalizacja infrastrutury teleinformatycznej, biznesowej oraz bezpieczeństwo danych. Wysokie kwalifikacje poświadczają posiadane tytułu i certyfikaty takich firm jak Microsoft czy Citrix. Ścisła współraca z firmą Microsoft zaowocowała uzyskaniem tytułu Microsoft Influencer. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z studentami śląskich uczelni, prowadząc wykłady i zajęcia z bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych, zarządzania projektami, optymalizacji infrastruktury i wirtualizacji. Autor szeregu artykułów i wystąpień na konferencjach krajowych i międzynarodowych.
Omówienie protokołu SMB 2.0 oraz dokonanych zmian w stosie TCP/IP NG Windows Server 2008. W ramach prezentacji dokonana zostanie prezentacja protokołu SMB 2.0 oraz porównanie wydajności protokołu z alternatywnymi implementacjami mechanizmu obsługi otoczenia sieciowego i współdzielenia plików.
12:00Od demosceny do open source
Robert Kazimierz Partyka
Programista, miłośnik nowych technologii oraz literatury sf&f, przejawiający słabość do RPGowych klimatów. Nierzadko interesujący się również wszystkim co niezwykłe, niecodzienne, ekscentryczne.
Od zawsze niepoprawny gaduła, dający upust temu nałogowi podczas wykładów na kolejnych spotkaniach społeczności FLOSS, a także za pośrednictwem serwisów społeczności open source. Kibic inicjatyw promujących otwarte standardy i wolne/otwarte oprogramowanie.
Ekspert wiodący zespołu ds. projektów i programów społecznych w Radzie Ekspertów Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania, sekretarz komisji rewizyjnej PLUG, członek zespołu wsparcia technicznego IRC w polskiej sekcji OGame na stanowisku SupportManagera, prywatny przedsiębiorca. Typowo nietypowy wodnik. Rudy kocur apokalipsy.
Retrospekcyjny felieton o historii dojścia do pozycji programisty open source. Historyczny przekrój w ujęciu Polski jak i tego co się działo na świecie. Podróż w czasie od czasów końca PRLu, przez okres przemian do czasu dzisiejszego. Jaki wpływ miały te burzliwe dzieje kraju na życie programistów? Czy ideały demosceny mają swoje odbicie w środowisku open-source?
13:00obiad (opcjonalny i dodatkowo płatny)

Złoty Sponsor


Microsoft

Patroni Medialni


thecamels.org
osblog.pl
linuxnews.pl
Linux Magazine

wyk. D. Grzesista, dgnet.pl; wersja z 2010.09.09